Egzaminy zawodowe

Egzaminy zawodowe w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łowiczu

Egzamin zawodowy jest przeprowadzany:

  1. z zakresu danej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie lub w zawodach szkolnictwa branżowego,
  2. na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego.

Egzamin zawodowy umożliwia uzyskanie:

  1. certyfikatu kwalifikacji zawodowej – po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie jednej kwalifikacji,
  2. dyplomu zawodowego – po zdaniu egzaminu zawodowego w zakresie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie oraz posiadania wykształcenia zasadniczego zawodowego, wykształcenia zasadniczego branżowego, wykształcenia średniego branżowego lub wykształcenia średniego – odpowiednio do wymaganego dla danego zawodu poziomu wykształcenia.

Przystąpienie ucznia i słuchacza do egzaminu zawodowego we wskazanym przez dyrektora szkoły odpowiednio roku szkolnym lub semestrze jest jednym z warunków uzyskania promocji do klasy programowo wyższej, na semestr programowo wyższy lub ukończenia szkoły.

Egzamin zawodowy składa się:

  1. z części pisemnej polegającej na rozwiązaniu testu pisemnego,
  2. z części praktycznej polegającej na wykonaniu zadania praktycznego.
Część pisemna egzaminu trwa 60 minut i jest przeprowadzana z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu.
Część praktyczna egzaminu trwa 120, 150, 180, 210 lub 240 minut. Czas trwania egzaminu z danej kwalifikacji jest określony w Informatorze o egzaminie zawodowym dla zawodu, w którym wyodrębniono kwalifikację.
Część praktyczna egzaminu jest przeprowadzana według modelu:
  1. w – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa,
  2. wk – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa, wykonane z wykorzystaniem komputera,
  3. d – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja,
  4. dk – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja wykonana z wykorzystaniem komputera.

Egzamin zawodowy jest przeprowadzany w terminach ustalonych przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, na podstawie harmonogramu ogłoszonego przez Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w komunikacie w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminu zawodowego w terminie głównym i terminie dodatkowym.

Do części pisemnej egzaminu zawodowego:

  1. uczeń (słuchacz) przystępuje w szkole, do której uczęszcza,
  2. absolwent przystępuje w szkole, którą ukończył.

Do części praktycznej egzaminu zawodowego:

  1. Uczeń, słuchacz przystępuje w szkole, do której uczęszcza, albo w placówce albo centrum, w którym odbywa praktyczną naukę zawodu, lub u pracodawcy, u którego odbywa praktyczną naukę zawodu,
  2. absolwent przystępuje w szkole, którą ukończył, albo w placówce albo centrum, w którym odbywał praktyczną naukę zawodu, lub u pracodawcy, u którego odbywał praktyczna naukę zawodu.
Podczas części pisemnej i części praktycznej egzaminu zawodowego zdający mogą korzystać z materiałów i przyborów pomocniczych, wskazanych w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ogłaszanym nie później niż na miesiąc przed pierwszym dniem terminu głównego egzaminu zawodowego, określonym w komunikacie dyrektora CKE w sprawie harmonogramu egzaminu zawodowego.
Przykładowe zadania egzaminacyjne do części pisemnej wraz z rozwiązaniami i części praktycznej egzaminu zawodowego są zamieszczone w Informatorach o egzaminie zawodowym, dostępnych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://cke.gov.pl/egzaminy-zawodowe/egzamin-zawodowy-formula-2019).

Deklaracja przystąpienia do egzaminu:

zdający, który zamierzają przystąpić do egzaminu zawodowego, składają pisemną deklarację przystąpienia do tego egzaminu zawodowego (załącznik 3a – dostępny do pobrania poniżej):

  • do dnia 15 września – jeżeli przystępują do egzaminu zawodowego, którego termin główny został określony w komunikacie dyrektora CKE w sprawie harmonogramu egzaminu zawodowego między dniem 2 listopada a dniem 28 lutego danego roku szkolnego;
  • do dnia 7 lutego – jeżeli przystępują do egzaminu zawodowego, którego termin główny został określony w komunikacie dyrektora CKE w sprawie harmonogramu egzaminu zawodowego między dniem 1 kwietnia a dniem 31 sierpnia danego roku szkolnego.

W przypadku ponownego przystępowania do egzaminu zawodowego przez zdającego, który nie zdał tego egzaminu, deklarację składa się po otrzymaniu informacji o wynikach z poszczególnych części egzaminu zawodowego w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu zawodowego.

Przypadki zwolnienia zdających z przystąpienia do egzaminu zawodowego

Zwolnienie laureata i finalisty turnieju lub olimpiady tematycznej związanych z wybraną dziedziną wiedzy, wymienionych w wykazie ogłaszanym przez Ministra Edukacji Narodowej na 2 lata przed terminem egzaminu z części pisemnej egzaminu zawodowego:
  • zwolnienie, następuje na podstawie zaświadczenia stwierdzającego uzyskanie tytułu odpowiednio laureata lub finalisty. Zaświadczenie przedkłada się przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
  • zwolnienie, jest równoznaczne z uzyskaniem z części pisemnej egzaminu zawodowego najwyższego wyniku (100%).

Zdający zdał egzamin zawodowy, jeżeli uzyskał:

  1. z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania
  2. oraz
  3. z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania.

Zdający lub rodzice niepełnoletniego zdającego mają prawo wglądu do pracy egzaminacyjnej obejmującej:

  • zadania i udzielone odpowiedzi – w przypadku części pisemnej egzaminu zawodowego,
  • karty oceny – w przypadku części praktycznej egzaminu zawodowego,
  • w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną certyfikatu kwalifikacji zawodowej lub informacji o wynikach egzaminu zawodowego.
Jeżeli rezultatem końcowym wykonania zadania egzaminacyjnego w części praktycznej egzaminu zawodowego jest dokumentacja, zdający lub rodzice niepełnoletniego zdającego mają prawo wglądu także do tej dokumentacji.
Rodzicom zdających pełnoletnich nie udziela się informacji dotyczących pracy egzaminacyjnej. Nie mogą oni również uczestniczyć w dokonywaniu wglądu.
Nie dopuszcza się możliwości dokonywania wglądu przez pełnomocnika lub z udziałem pełnomocnika albo innej osoby wskazanej przez zdającego lub jego rodziców.
Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składa się do dyrektora właściwej komisji okręgowej. Wniosek może być złożony osobiście przez uprawnioną osobę lub osobę występującą w imieniu zdającego lub przesłany do komisji okręgowej drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną (https://lodz.oke.gov.pl/egzamin-zawodowy/wglady-egzaminy-zawodowe/).

Uczeń lub słuchacz, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym, lub przerwał ten egzamin w części pisemnej lub części praktycznej, może przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym.

W tym celu należy złożyć do dyrektora szkoły udokumentowany wniosek (Załącznik 33 – do pobrania poniżej) nie później niż w dniu, w którym odbywa się część pisemna lub część praktyczna egzaminu.
Dalszy tok postępowania jest następujący:
  • dyrektor szkoły przekazuje do okręgowej komisji egzaminacyjnej wniosek nie później niż następnego dnia po jego otrzymaniu,
  • dyrektor okręgowej komisji rozpatruje wniosek w ciągu 2 dni,
  • dyrektor okręgowej komisji przekazuje rozstrzygnięcie dyrektorowi szkoły, który przesłał wniosek,
  • rozstrzygnięcie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej jest ostateczne.
Egzamin zawodowy

Deklaracja przystąpienia do egzaminu

Załącznik 3a. Deklaracja dla ucznia, słuchacza lub absolwenta szkoły.

Wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym

Załącznik 33. Wniosek o przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym.

W przypadku, gdy uczeń nie może przystąpić do egzaminu w terminie głównym, powinien złożyć wniosek do Dyrektora OKE, najpóźniej w dniu, w którym powinien przystąpić do danego egzaminu. Do wniosku należy załączyć dokument, który potwierdzi przyczynę braku możliwości przystąpienia do egzaminu.

Komunikat dyrektora CKE w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części pisemnej egzaminu zawodowego w sesji 2024 LATO

Komunikat dyrektora CKE w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający w części praktycznej egzaminu zawodowego w sesji 2024 LATO

Nasze media społecznościowe: